They’re convenient and tasty, but have you ever considered the high cost of your favorite prepared mixes and spices? In less time than it takes you to run to the market to pick up a box of Rice-a-Roni or Shake ‘n’ Bake, you could make them yourself—and save a bundle in the process. With each of these “copycat” recipes, I’ve indicated the price of the real thing (with all of its mystery and often unpronounceable ingredients) in my grocery store. It’s difficult to say for sure what these recipes will cost by comparison because there are so many variables, but I can assure you it’s pennies, not dollars! Question: What other recipes like these would you like to see? Let me know, and I’ll do my best to come up with them for a future column. Like Lipton Onion Soup Mix 3/4 cup dry minced onion 1/3 cup beef bouillon …
-
Recent Posts
-
Archives
- May 2025
- April 2025
- July 2023
- June 2023
- May 2023
- April 2023
- March 2023
- February 2023
- January 2023
- December 2022
- November 2022
- October 2022
- September 2022
- August 2022
- July 2022
- June 2022
- May 2022
- April 2022
- March 2022
- February 2022
- January 2022
- December 2021
- November 2021
- October 2021
- September 2021
- August 2021
- July 2021
- June 2021
- May 2021
- April 2021
- March 2021
- February 2021
- January 2021
- December 2020
- September 2013
- July 2013
- March 2013
- January 2013
- December 2012
- November 2012
- December 1
-
Meta