Dear Mary: My husband says that it costs more to make ice in the freezer than to buy it in bags. I find that hard to believe. Do you know the answer? — J.M.
Dear J.M.: Let’s say a 10-pound bag of ice at the store costs $2. Two dollars’ worth of water from your tap would be nearly 350 gallons at the U.S. average price of about 0.0058 cents per gallon — enough to make a lot of ice. You are already keeping the freezer at zero degrees F, so it will take no more energy to make ice in it than you’re spending now to freeze other stuff….
-
Recent Posts
-
Archives
- May 2025
- April 2025
- July 2023
- June 2023
- May 2023
- April 2023
- March 2023
- February 2023
- January 2023
- December 2022
- November 2022
- October 2022
- September 2022
- August 2022
- July 2022
- June 2022
- May 2022
- April 2022
- March 2022
- February 2022
- January 2022
- December 2021
- November 2021
- October 2021
- September 2021
- August 2021
- July 2021
- June 2021
- May 2021
- April 2021
- March 2021
- February 2021
- January 2021
- December 2020
- September 2013
- July 2013
- March 2013
- January 2013
- December 2012
- November 2012
- December 1
-
Meta